Bohoslovecká univerzita Šerca Ježišovho v Hostoviciach

Autor: Gabriel Žifčák | 8.11.2012 o 13:22 | (upravené 8.11.2012 o 14:32) Karma článku: 9,78 | Prečítané:  2662x

Už dlhší čas na sociálnej sieti existuje skupina Bohoslovecká univerzita Šerca Ježišovho v Hostoviciach. Stránka, ktorá sa nebojí otvorene kritizovať katolícku cirkev a jej omyly, ktorých sa dopustila odvtedy, čo ju Ježíš Kristus pred dvetisíc rokmi založil. V poslednej dobe sa na administrátormi tejto stránky zniesla vlna kritiky z mnohých strán. Odsudzujú ich za to, že znesväcujú sväté a robia si srandu z Boha.

Uvedomme si však, že si táto stránka nerobí srandu len z Boha a z Ježiša Krista, ale ostro a trefne kritizuje aj cirkev. A cirkev, presne ako štát, ovládajú ľudia, ktorí majú prostredníctvom nej obrovskú moc. Táto moc, hoci nie je kontrolovaná, musí byť aspoň kritizovaná. V tomto prípade sa tak deje prostredníctvom satiry, paródie a ostrovtipného humoru. Škoda, že sa administrátori tejto stránky nechali v poslednej dobe strhnúť a začali karikovať aj náboženstvo. Ak by ostali len pri kritike cirkvi, nebolo by im čo vyčítať.

 

Politická satira mala kedysi na Slovensku veľkú popularitu najmä v televízii. Určite si ešte mnohí pamätajú relácie ako Apropo TV, Telecvoking, O 3 štart, i krčmu Horný Výplach, z ktorej písal Piško listy Mečiarovi. Neskôr však o tento druh zábavy prestali diváci prejavovať záujem a relácie z televízie zmizli.

 

Po dlhej odmlke sa politická satira dostala opäť k Slovákom prostredníctvom internetu. Takto ju prinášal Tomáš Hudák a naďalej prináša úderka Trnka – Kodoň. Veľmi dobré je, že došlo aj na politickú satiru prostredníctvom momentálne populárneho komixu, čo šikovne predvádza blog Cynická obluda. Samozrejme nesmieme zabudnúť na reláciu 7 s.r.o., ktorá sa prostredníctvom televízorov dostala aj do dedín, kam internet ešte nedorazil. Aj v nej popri celosvetových témach občas kopli do našej politiky.

 

Politická satira je formát, o ktorom vieme, že musí byť. Nediskutujeme o tom, pretože je dobré kritizovať ľudí, ktorí nám vládnu. Ak sa však zjaví kritika cirkvi, stávame sa zrazu príliš konzervatívnym národom. Ja osobne sa s chuťou zasmejem, keď si prečítam inzerát, že sa spoločne s Bohoslovecskou univerzitou môžem vybrať na plavbu k okraju zemskej dosky. V dobe temna už predsa dávno nežijeme.

 

Považujem sa za kresťana. Verím v Boha a túto vieru som si vybral preto, lebo sa mi páči, čo Ježíš učil. Páči sa mi myšlienka, že sa všetci máme mať radi a všetci máme byť bratia a sestry. Verím, že sa také niečo dá dosiahnuť. Každé leto to prežívam na Letnom tábore výtvarníkov LETAVY.

 

Ako začínajúci stan-up komik si občas dovolím vtip o Bohu. Nie o cirkvi a o ľuďoch v nej, ale priamo o Bohu. A nemyslím si, že za to zhorím v pekle. Verím, že sa na týchto vtipoch Boh smeje rovnako ako moji diváci. Pretože Boh má zmysel pre humor. A väčší, ako si myslíte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia zatvára hranice, podmienky pre Slovákov už nebudú také dobré

Británia pristúpila k referendu o brexite, pretože sa domácim nepozdávalo vyplácanie vysokých sociálnych dávok cudzincom.

DOMOV

Bilbordy Sulíkovi pripomínajú stretnutia s Kotlebom a Kočnerom

SaS prelepili bilbordy o odvodovom bonuse.


Už ste čítali?